Tietoja kalenterista

Kainuun tapahtumakalenteri

Kalenterin sisältö perustuu tapahtumien järjestäjien omiin ilmoituksiin. Kalenteriin toivotaan ilmoitettavaksi kaikki Kainuussa olevat tapahtumat, joihin yleisö voi osallistua. Ilmoittaminen on maksutonta. Kalenteri julkaistaan mm. useimpien Kainuun kuntien verkkosivuilla.

Tapahtumien järjestäjät voivat ilmoittaa tiedot kalenterissa olevalla "Ilmoita tapahtuma" -verkkolomakkeella. Tapahtuma julkaistaan kalenterissa viiveellä sen jälkeen kun se on tarkistettu. Tarkistuksen tekevät alla luetellut kuntayhdyshenkilöt kukin oman kuntansa alueella. Heille voi toimittaa myös tietojen korjauspyyntöjä jos verkkolomakkeella jo ilmoitettuihin ja julkaistuihin tapahtumiin tulee muutoksia.

Toistuvien tapahtumien järjestäjät voivat liittyä kalenterin tiedontuottajiksi ja julkaista omat tapahtumat viiveettä. Tunnuksia voi pyytää pääkäyttäjiltä.

Kalenteria julkaisee Kainuun liitto yhdessä Kainuun kuntien kanssa. Teknisen alustan toimittaa HermanIT.

Lisätietoja antavat pääkäyttäjät ja kuntayhdyshenkilöt:

Pääkäyttäjät (Kainuun liitto):

Arja Korhonen, verkkotiedottaja, puh. 044 7970 529, s-posti arja.a.korhonen(at)kainuu.fi

Kirsi Kyllönen, palvelusihteeri, puh. 044 7970 689, s-posti kirsi.m.kyllonen(at)kainuu.fi

Kuntayhdyshenkilöt:

Hyrynsalmi:

Seija Heikkinen, toimistosihteeri, puh. 08 6155 4851, 044 710 4503, s-posti seija.heikkinen(at)hyrynsalmi.fi

Kajaani:

Satu Härkönen, palvelusihteeri, Kajaani Info, puh. 08 6155 2845, s-posti satu.harkonen(at)kajaani.fi

Kuhmo:

Hilkka Komulainen, tapahtumatuottaja, puh. 044 725 5396, s-posti hilkka.komulainen(at)kuhmo.fi

Paltamo:

Anne Keränen, toimistosihteeri, puh. 044 288 5623, s-posti anne.keranen(at)paltamo.fi

Puolanka:

Marjatta Väisänen, toimistosihteeri, puh. (08) 6155 4515, s-posti marjatta.vaisanen(at)puolanka.fi

Ristijärvi:

Lea Lukkari, palvelusihteeri, puh. 08 6155 4322, s-posti lea.lukkari(at)ristijarvi.fi

Sotkamo:

Merja Hakkarainen, toimistosihteeri, puh. 08 6155 8207, 044 750 2095, s-posti merja.hakkarainen(at)sotkamo.fi

Suomussalmi:

Anna-Leena Järvinen, matkailuneuvoja, puh. 08 6155 5545, 044 777 3141, s-posti anna-leena.jarvinen(at)suomussalmi.fi

Vaala:

Arja Aaltonen, puh. 08 5360 113, s-posti arja.aaltonen(at)vaala.fi